تاثیر دعا در سلامت روان

حال اگر این افراد برای خودشان دعا کنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر دعا بتواند این اثر مطلوب را در دیگران ایجاد کند در خودمان طبیعتاّ اثرات بسیار مفید و مؤثر‌تری خواهد داشت.
ممکن است بگوئید که ما خیلی دعا می‌کنیم، خدا را هم قبول داریم ولی چرا وضع زندگیمان اینگونه است؟ و آن چه را می‌خواهیم بدست نمی‌آوریم؟ خوب نگاهی به تصویر ذهنی‌تان بیندازید. تصویر زندگیتان چگونه است؟ شما فکر می‌کنید بین واژه الهی بیمار نشوی تا الهی سالم باشی تفاوتی وجود ندارد؟ قطعاّ وجود دارد اولی بیمار می‌شود و دومی شفا می‌یابد. قانون طبیعی جهان به خواسته‌های ما واکنش نشان می‌دهد. اگر خواسته مان مشخص نباشد و یا به آنچه نمی‌خواهیم برایمان اتفاق بیفتد فکر کنیم خوب به آنچه فکر می‌کنیم برایمان اتفاق می‌افتد. همان طور هم که قبلا گفته شد ما به هر چه فکر کنیم همان فکر را به سمت خود جذب می‌کنیم.
شما به بیماری فکر می‌کنید یا به سلامتی؟ این نحوه نگرش ممکن است در دعا کردن و یا حتی مراودات روزانه به کار برده شود و همان چیزی که به آن فکر می‌کنیم جذب شود. دعا کردن تجسم خلاق است. تجسم خلاق دعا کردن است و اعتماد کردن به خداوند و نیروهای هستی که آن را برایمان برآورده خواهند کرد.
همان طور که در قوانین تجسم خلاق بیان شده است باید کاری را که می‌خواهید انجام پذیرد مشخص باشد. باید بدانیم که چه می‌خواهیم البته کاری به طریقه انجام دادن آن نداشته باشید، فقط به خواسته فکر کنید. شرایط و چگونگی انجام کار خود بخود به وجود خواهد آمد. شما آنچه را می‌خواهید در ذهنتان مجسم کنید، شرایط انجام آن ایجاد خواهد شد.
البته اعتقادات مختلفی در مورد دعا کردن وجود دارد. در تحقیقاتی که انجام داده‌اند مشخص شد کسانیکه اعتقادات مذهبی دارند و ماهی یکبار به کلیسا می روند نسبت به کسانیکه اصلاّ به کلیسا نمی‌روند زودتر از بیمارستان مرخص می‌شوند. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که هر نوع باوری یک نوع خصوصیت را در بدن ایجاد می‌کند. بعضی از باورها خصوصیت محدود کننده و بیماری ایجاد می‌کنند و بعضی از باورها خصوصیت مثبت و سلامتی ایجاد می‌کنند. نفرت، حسادت، خودخواهی، بیماری و نگرانی خصوصیت محدود کننده ایجاد می‌کند و دعا، بخشایش و پذیرش، آرامش شفا و سلامتی ایجاد می‌کند.
زمانیکه درون پر از نفرت است همانگونه که گفته شد کبد، قلب، معده و روده نمی‌توانند کار خودشان را به خوبی انجام دهند و زمانیکه ما احساس خوشی و شادی می‌کنیم تمام اعضای بدنمان بهتر کار می‌کند. احساسات و باورهای ما مستقیماً بر روی اندامهای فیزیکی اثر می‌گذارد و اثر آن در بعضی از موارد ما را از غده یا سرطان نجات می‌دهد و گاهی اوقات ما را دچار آن می‌کند.
دعا یک نوع باور مثبت است یک نوع نگرش نامحدود است و توانای و قدرتهای جسمی ما را تقویت می‌کند.
راستی نسبت به دشمنانتان چه احساسی دارید؟ البته دشمن که نه، کسانیکه در اطراف شما هستند و گاهی شما را با کارهایشان اذیت می‌کنند. زمانیکه به آنها فکر می‌کنید نفرت تمام وجودتان را فرا می‌گیرد یا بر عکس با عشق و علاقه به آنها فکر می‌کنید. هر چه قدر با خشم با آنها مقابله کنیم اینگونه از افراد در زندگیمان زیاد می‌شوند.
خشم و کینه شبیه توپ پینگ‌پنگ می‌باشد. هر چه قدر محکم تر زده شود محکم تر بر می‌گردد. هر چه قدر خشم و کینه شما عمیق‌تر باشد انعکاس آن بیشتر خواهد بود. شما آنگونه که فکر و احساس می‌کنید تجربه خواهید کرد. از کوزه همان برون تراود که در اوست.
اگر از شما نیکی برون تراود خوبی و نیکی درون شما خواهد بود و اگر خشم و کینه و نفرت برون تراود خوب چیزی جز نفرت، حسادت و خود خواهی در درون شما نخواهد بود و همان چیزی که در درون شماست در بیرون تجربه خواهید کرد. بیرون تجلی درون ماست. بیرون انعکاس رفتار درون ماست. اگر احساسات ما مثبت و خوب باشد در بیرون تأثیر خواهد گذاشت و طبیعت و جهان خلقت آنرا به مرحله اجرا و تأئید در خواهد آورد و اگر افکار و احساسات ما مشکل دار باشد باز هم به وسیله طبیعت و جهان هستی تأئید می شوند و همان را تجربه خواهیم کرد.
خوب در مورد کسانیکه دوستشان ندارید و از آنها کینه دارید و شما را اذیت می‌کنند چه احساسی دارید. اگر احساس شما منفی باشد، آنها همچنان منفی هستند و اگر شما احساستان را عوض کنید و مثبت شوند آنها خود بخود تغییر خواهند کرد. اگر برای آنها بهترین چیزها را درخواست کنید و برای آنها دعا کنید متوجه می‌شوید که رفتار آنها نسبت به شما تغییر خواهد کرد و از جمع دشمنانتان و کسانیکه شما را اذیت می‌کرده‌اند به جمع دوستانتان پیوسته‌اند. پس چرا بی دلیل تلاش بی مورد می‌کنید. به جای اینکه با طبیعت و جهان بیرون بجنگید دنیای درونتان را عوض کنید.
زمانیکه برای کسی دعا می‌کنیم و عشق و بهترین چیزها را به سمت او ارسال می‌کنیم، افکار منفی را دفع می‌کنیم و آنها را تغییر شکل می‌دهیم به این طریق نیروها و انرژی های منفی دیگران که به سمت شما می‌آید به صورت امواج مثبت تغییر شکل می‌یابند و روی شما بی‌اثر می‌شوند. این قانون بر اساس قانون جاذبه و دافعه امواج همنوع و غیر همنوع است. در متافیزیک امواج همنوع همدیگر را جذب می‌کنند و امواج غیر همنوع همدیگر را دفع می‌کنند. دعا کنید تا نیروهای منفی از شما دور شوند. در شرق با استفاده از این نوع کلمات این کار را انجام می‌دهند: شانتی، شانتی، شادوم. صلح، برکت، درود بر شما. آنها بر روی قلب و چاکرای قلب، متمرکز می‌شوند و برای این منظور انگشتان دستشان را به آرامی بر روی قلب می‌گذارند و شخص را دعا می‌کنند. دعا کردن انرژی های منفی و مشکل دار را به صورت مثبت تغییر می‌دهند. روشن بینان متوجه شده‌اند که هر کسی وقتی شروع به دعا می‌کند هاله اطراف او را رنگ صورتی و طلایی در بر می‌گیرد و این نوع رنگ در هاله انرژی موجب می‌شود که نیروها و انرژی های منفی به صورت مثبت تغییر کند. استادان معنوی بزرگ، پیامبران از ما خواسته اند برای کسانیکه شما را نفرین می‌کنند دعا کنید چرا؟ زیرا زمانیکه مهر و محبت نسبت به شخصی که به شما نفرین می‌کند ابراز می‌دارید نفرین و کینه او تغییر می‌کند و به صورت انرژی مثبت و خوشایند بر می‌گردد و اگر شما او را نفرین کنید، نفرین و کینه آنها را پاسخ گفته‌اید و نه تنها نیروهای کینه و نفرت بر روی شما تأثیر می‌گذارد بلکه این نیروها تقویت می‌شود و نفرت دیگران را بیشتر جذب می‌کنید. انتخاب با شماست.
شما می‌توانید از طریق دعا کردن دیگران را شفا دهید. شفا بخشی با دعا بسیار نیرومند است و نیازی نیست که حتما اعتقادات مذهبی داشته باشید. بلکه لازم است تا با تمام وجودتان بخواهید که انجام شود. قانون طبیعت و جهان خلقت آن را برایتان تجلی می‌کند. اینکار را برای کسانیکه شما را زجر داده‌اند و یا اینکه چندین سال است که با آنها رابطه خوبی نداشته اید یا ندارید انجام دهید

 

اگر فرد مذهبی هستید در ابتدا از خداوند یا موجودات متعالی و پیامبران یا قدیسان و امامان کمک بگیرید.
لیستی تهیه کنید و برای کسانیکه در این لیست هستند این کار را انجام دهید.
این دعا را می‌توانید هر روز یا سه بار در هفته تکرار کنید. ممکن است شما اینکار را یک ماه انجام دهید. شما کارتان را انجام دهید و بقیه کارها را به عهده کائنات قرار دهید. کائنات همنوع ها را به طرف خود می‌کشد. نیکی، برکت و خوبی به سمت شما کشیده خواهد شد. این کار فقط برای کسانیکه به شما بدی کرده‌اند یا حس خوبی نسبت به آنها ندارید نیست بلکه برای دوستان و عزیزانتان نیز می‌توانید اینکار را انجام دهید. در دعا کردنتان به آنچه دوست دارید اتفاق بیفتد فکر کنید. اگر دوست نداری بیمار شوند به آن فکر نکنید. به سلامتی فکر کنید. پس دعا نکنید که بیمار نشوند چون اینگونه، بیماری را برای عزیزانتان ایجاد می‌کنید. به شفا دادن و خیر و برکت فکر کنید.
از قدرت دعا می‌توانید برای بهبود شرایط کاری و مالی استفاده کنید. اگر در محیط کار ناراحت هستید اینکار را انجام دهید. اگر از رئیس و یا کارمندتان ناراحت هستید یا اینکه کسی به شما خیانت کرده برایش دعا کنید. هر فردی آفریده خداوند است هر چند که ممکن است خطا کرده باشد. هر فردی را خداوند خلق کرده و این ارزش را دارد که او را ببخشیم و او ارزش بخشیدن دارد. هر کسی نسبتی با خداوند دارد شما چی؟ شما چه نسبتی با خداوند دارید؟
 برای فهم بیشتر موضوع داستانی را برایتان شرح می‌دهم :
روزی کودکی معصوم در زمستان سرد کنار شیشه یک مغازه ایستاده بود از سرما می‌لرزید و گرسنه بود او از خدا خواست که لباس و غذایی برایش بفرستد. خانمی که از مغازه بیرون آمد و حال و روز بچه را که دید به داخل مغازه رفت و بری او لباس و غذا تهیه کرد. کودک که چشمانش را باز کرد غذا و لباس گرم را روبروی خود دید رو به آن خانم کرد و گفت شما خدا هستید؟ آن خانم پاسخ داد: من یکی از بنده های او هستم. کودک با خوشحالی لبخندی زد و گفت می‌دانستم نسبتی با خداوند داری!
همه ما نسبتی با خداوند داریم. همه افراد و اشیاء نسبتی با خداوند دارند، چه کسانی از ما تعریف می‌کنند و ستایش ما را می‌گویند و چه آنهایی که کینه آنها را بر دل داریم.
برای همه آنهایی که نسبتی با خداوند دارند دعا کنید. خداوند مطمئنا از این که می‌بیند شما برای بنده‌هایش طلب خیر و برکت می‌کنید خوشحال می‌شود و شما را پاسخ خواهد داد. همه افراد لیاقت دعا کردن را دارند. همه بنده های خداوند هستند و استحقاق خوبی، خوشی و خیر و برکت را دارند.
آیا از محل کارتان راضی هستید؟ آیا از دوستان و کسانیکه با شما در ارتباط هستند راضی هستید؟ اگر راضی هستید برای همه آنها دعا کنید. طلب خیر و برکت کنید. مطمئن باشید بهترین پاسخ را دریافت خواهید کرد. آیا می خواهید شغلتان را عوض کنید؟ صبر کنید! این کار را انجام ندهید. ممکن است شما از حقوق خود راضی نباشید و یا رئیس بد اخلاقی داشته باشید، مسیر دور است و یا اینکه مشکلات دیگی در شغلتان دارید. از کدام یک از آنها ناراضی هستید؟ بله با شما هستم! از کدامیک از آنها ناراضی هستید؟ از افراد، اشیاء یا مسیر؟ برای همه آنها دعا کن همه آنها را جلوی خود تصور کنید و برای همه آنها اشیاء، افراد و مسیر دعا کنید و چیزهای خوب بخواهید. بخواهید افراد سالم، زیبا و مقاوم باشند. بیشتر بخواهید، بیشتر دعا کنید، نگران نباشید. هر آنچه شما برای دیگران بخواهید همان برایتان اتفاق خواهد افتاد. شما کانال هستید. کانال انرژی. این انرژی می‌تواند از افکار مثبت شما باشد یا از افکار منفی شما. شما تصمیم می‌گیرید که کدام نوع انرژی از شما عبور کند. اگر تصمیم بگیرید که نوع منفی عبور کند کانال هم آلوده می‌شود. خودتان هم آلوده می‌شوید و نفرت، خشم و حسادت تمام وجودتان را فرا خواهد گرفت و اگر برایش دعا کنید اولین کسی که دریافت خواهد کرد خودتان هستید. شما همان ابتدا انرژی کانال را دریافت می‌کنید و هر آنچه اضافه است را به دیگران می‌دهید. پس اولین کسی که دریافت می‌کند شخص دعا کننده است.
روشن بینان دیده‌اند کسانیکه دعا می‌کنند نور بنفش بسیار درخشان و خیره کننده‌ای اطراف سر آنها ظاهر می‌شود. این نور، نور شفابخش است. در علم انرژی درمانی این نور را پرانای بنفش الکتریکی می‌شناسند. البته ممکن است به صورت سفید بسیار درخشان و طلایی هم ظاهر شود. به هر صورت آنها این نور را پرانای الهی می‌دانند. آنها این نور و انرژی را از جایگاه دیگر می‌دانند و قدرت شفا بخشی عظیمی درون آنها نهفته است. اگر هفت نفر در کنار هم قرار بگیرند و دعا کنند نیرو و قدرت صد نفر به تنهایی ایجاد خواهد شد. بنابراین سعی کنید دعا کردن را گروهی انجام دهید. دعا را ساده انجام دهید آنگونه که خدای درونتان متوجه شود. نیازی نیست از دعاهای عجیب و غریب استفاده کنید زیرا آن کس که باید باور کند و دعا را باور کند شما هستید. از دعای خودتان استفاده کنید همان گونه که لذت می‌برید و آنگونه که آنرا می‌فهمید. زیرا اگر شما آنرا باور کنید و بفهمید تحقق خواه یافت. بخواهید که شما واسطه خیر و برکت گردید. همه ما واسطه هستیم و دیگران نیز واسطه هستند تا نیروهای خیر خداوندی را به ما انتقال دهند. دیگران بد خواه ما نیستند. ما آنچه انتخاب می‌کنیم در آنها می‌بینیم، آنها واسطه هستند. واسطه آنچه می‌خواهیم .
باید بخواهیم و منتظر باشیم تا خداوند از طریق دیگران ما را یاری دهد. انتظار نداشته باشید که خداوند خود مستقیماً ظاهر شود. ما بسیاری از مواقع دعا می‌کنیم و انتظار داریم از طریق خاص انجام گیرد. تجسم کنید، دعا کنید اما گیر ندهید که چگونه انجام شود. بخواهید و پذیرش انجام آنرا ایجاد کنید تا اتفاق بیفتد.
روزی فردی در بیمارستان بستری شد. پزشک بعد از معاینه گفت متأسفانه کاری نمی‌توانند بکنند و چند روز دیگر به پایان عمر او باقی نمانده است. بعد از خروج پزشک بیمار که بسیار غمگین و دلش شکسته بود به کنار پنجره رفت و با تمام وجود گفت: خدایا به من کمک کن، کمک کن تا از این بیماری رهایی یابم. به یکباره صدایی بسیار آرام و مطمئن را شنید که می‌گوید: به تو کمک می‌کنم. بیمار بسیار خوشحال شد پس از چندی پزشک جراحی وارد اتاق شد و گفت: من به تو کمک می‌کنم. می‌توانم تو را از این غده جدا کنم و آنرا از بدن تو خارج کنم. بیمار گفت: ممنون کس دیگری قرار است به من کمک کند. او انتظار کس دیگری را داشت. چندی بعد یک متخصص شیمی درمانی وارد شد و به او گفت: من می‌توانم داروهایی را برای شما شروع کنم و شما ر از این غده خلاص کنم. او گفت: ممنون کس دیگری قرار است به من کمک کند. چند روز بعد یک متخصص انرژی درمانی وارد شد و گفت: من می‌توانم تو را با انرژی درمانی از شر این غده راحت کنم و او انتظار کس دیگری را داشت و گفت نه ممنون من نیازی به کمک شما ندارم قرار است کس دیگری به کمک من بیاید. پس از چند روز بیمار فوت کرد در جهان دیگر با خدای خود گفتگو کرد و گفت: خدایا تو گفتی که اجابت می‌کنی؛ تو گفتی که در را باز می‌کنی ؛ پس چرا مرا شفا ندادی؟ چرا اجابت نکردی؟ دوباره همان صدای آرام و مطمئن را شنید که می‌گفت: ای بنده من، من سه بار برای شفا دادن تو آمدم تو هر بار مرا رد کردی .
آری خداوند به صورتهای مختلف به سراغ بندگانش می‌رود و از طریق دیگران کمک و رحمت خود را می فرستد. ما باید کانال و مسیر رحمت و عشق الهی شویم و دیگران را کانال و عشق و رحمت الهی بدانیم.

و چه زیبا دوست عزیزم آقای فرخی در وبلاگ جاودانه ها ۱ می نگارد:

خدا برای کمک به بندگانش همکار قبول می کند.

لحظه بخشیدن دیگران در درون آرامش می یابیم.

اگر می دانستیم دیگران در چه حالی هستند شاید بجای دشمنی برای آنها دلسوزی می کردیم.

وقتی به یاد میآورم قاضی کل دنیا بی طرف است نگرانی هایم کم می شود.

خدایاازاینکه خودت وظیفه تقسیم روزی بین بندگانت را انجام می دهی سپاس.

 تحقیقات تجربی نشان داده است که ذکر، دعا و نیایش، در پیشگیری و درمان اضطراب نقش اساسی دارد. بنابر نتایج تحقیقات کرال و شیهان (1989) باور به اینکه خدایی هست که موقعیّت‌ها را کنترل می‌کند و مسئول روزی انسان‌هاست، تا حدّ زیادی اضطراب ناشی از فقر، بیکاری، بیماری و... را کاهش می‌دهد، به گونه‌ای که افراد مؤمن ارتباط خود را با خداوند، مانند ارتباط با یک دوست بسیار صمیمی توصیف می‌کنند و بر این باورند که می‌توان با نیایش، تأثیر منفی بیماری و فقر را بر روان کنترل کرد. به همین دلیل، با دعا و نیایش می‌توان به شیوه‌ای مؤثّر اضطراب را کاهش داد و از آن پیشگیری کرد.

از موارد ایجاد اضطراب، پیش از عمل جراحی است. از آنجا که دعا، احساس سبکی و آرامش را برای فرد به ارمغان می‌آورد و هراس و نگرانی را از او می‌زداید، تأثیر دعا بر پیشگیری از اضطراب عمل جراحی و به طور کلی در بهبود اختلال‌های روانی، از جمله اضطراب، انکارناپذیر است. رازلی و همکاران او در پژوهشی بر روی 130 بیمار مبتلا به اضطراب، به این نتیجه رسیدند که افراد دارای باورهای مذهبی با بهره‌گیری از دعا و نیایش، در مقایسه با افراد غیرمذهبی زودتر درمان شدند.

 آدلر (1987) در پژوهشی تأثیر مذهبی بودن و ارتباط معنوی با خدا را بر افسردگی، مورد مطالعه قرار داد. نتایج تحقیق او نشان می‌دهد که افسردگی در مردان و زنانی که به کلیسا می‌روند و به نیایش می‌پردازند، سریع‌تر از دیگران بهبود می‌یابد.

کونیک و همکاران (1995) رابطة مذهبی بودن را با نشانه‌های شناختی افسردگی بررسی کردند. بنابر نتایج این تحقیق، نشانه‌های شناختی افسردگی، مانند احساس خستگی، بی‌علاقگی، کناره‌گیری اجتماعی و احساس شکست و ناامیدی، در افرادی که اهل دعا و نیایش‌اند، کمتر است.

تحقیقات تجربی انجام شده در ایران نیز حاکی از آن است که میان باورهای مذهبی و رفتارهایی همچون نماز، دعا، زیارت و توکل با افسردگی رابطة منفی وجود دارد. این یافته‌ها نشان داد که کاهش علاقه به زندگی، انزواطلبی، احساس غم، خودکم‌بینی، بی‌قراری، احساس شکست و ناامیدی، در افراد افسردة غیرمذهبی، بیشتر از افراد افسردة مذهبی است. سطوح مذهبی بودن (مذهبی بودن درون‌سو و برون سو) نیز در میزان دچار شدن به افسردگی نقش دارد.

 منابع:

1- سایت شبکه لقمان

Kroll j. and shihan w.religious belives and practices among 52 psychiatricinptient Minnesota American journal of psychiatry V:109 -2

Laoric,s An expermental study of the effects of distant intercessory prayer of self - steem anxiety and depression. Altern ther Health med Vol:3-3  

beit. hand argule m the pdgchol ogy of religion: brhavior belief and experien ce london  routledge 1987-۴

 koening h. religious coping and cogniyive symptoms ofdepression in elderly medical patients journal of psychosomatics. vol-5

6-: بهداشت روان در اسلام، ص23، 26، 47 و 63

منبع: سایت سلامت روان. دکتر احمد فلاح, http://affa110.blogfa.com/post-36.aspx

/ 5 نظر / 27 بازدید
لاله

الین جان اگه بهت بگم دیگه اعتقادی به دعا کردن ندارم بهم چی میگی؟[ناراحت]

جرس

الین عزیز عالی بود. ممنون. با اجازه تون لینکشو گذاشتم تو وبلاگم تا دوستانم هم ازش استفاده کنن[گل]

هميشه باراني

سلام خوبيد وبلاگتون خوندم تقريبا زيبا بود ببخشيد الان وضعيتتون چجوري هست جدا شديد يا نه؟ ميشه معرفي كنيد خودتون و از كجا هستيد من ي پسري هستم ي مشكلاي دارم دنبال يكي هستم درك مكنه براي زندگي ميخوام 31 سالمه ا

عالی بود ممنونم